Ciekawoski Windows 8 – Przeglądarki

Jak wiadomo Windows 8 to rewolucja w interfejsie użytkownika. Nie wnikam, nie oceniam czy to się podoba czy nie. Ma swoje plusy i minusy. Jednym z minusów (w mojej ocenie) jest rozdzielenie przeglądarek na tryb desktop i tryb Windows 8  Metro.

Windows 8 - Start

To czego się czepiam występuje z IE 10 jak i z Chrome (czy inne przeglądarki też? Nie wiem, nie próbowałem).

Jeden silnik, dwie instancje

Gdy uruchomisz przeglądarkę w obu trybach to wiedz, ze one się ze sobą w ogóle nie komunikują  Twoje zapamiętane sesje, autoryzacje, a nawet przypięte do ulubionych strony nie są synchronizowane. Czyli po prostu jak wejdziesz na fejsa w desktopie, zalogujesz się i polajkujesz, a za chwile odpalisz tego samego Facebooka w nowym interfejsie Windows 8, to ta druga (ta sama) przeglądarka nic o tobie nie wie i na nowo się logujesz.

Jak włączyć przeglądarkę w trybie desktop

Ostatnio nagrywam trochę webcastów i przed naciśnięciem Record, czyszczę pulpit i taskbar oraz start z „śmieci”. Między innymi ukrywać z widoku skróty do Chrome’a. Potem po nagraniu okazuje się, że ciężko (na pierwszy rzut oka) uruchomić Chrome w desktopie. Dlaczego? Scenariusz jest taki:

  • masz czysty pulpit i Start (nie ma chrome)
  • wchodzisz na Start i wpisujesz „Chrome” by odnaleźć aplikację
  • klikasz enter i boom – Chrome w trybie pełno-ekranowym (który mnie nie zna, bo go tutaj nie używam)

Windows 8 - Search Windows 8 - Internet Explorer 10 (Windows Store App)

Gdy pierwszy raz mi się tak stało nie wiedziałem co teraz. Na liście wyszukanych aplikacji jest tylko jeden Chrome – i dlaczego domyślnie odpala się ten „nowy”, a nie ten w desktop.

Okazuje się, że gdy zaznaczysz kafelek Chrome (lub IE – bo z nim też tak bywa) i pojawi się AppBar z dodatkowymi opcjami znajdziesz tam możliwość przypinania aplikacji do Start jak i do Taskbar (desktop).

Windows 8 - Pin to Start, Pin to taskbar

Dopiero jak zrobiłem Pin to Taskbar, to po przejściu do trybu desktop i kliknięciu na ikonę przeglądarki została ona uruchomiona w trybie desktop..

Windows 8 - Desktop, Taskbar

Magia..

Zapraszam do komentowania i dzielenia się uwagami. Może sami znacie jakieś „ciekawostki” Windows 8?