Czym są Modern-Metro-Windows-Store-Apps?

No właśnie, trochę to skomplikowane. Było Metro, potem już go nie było, pojawiło się słówko Modern i nikt teraz nie wie co i jak nazywać. W poniższym poście wyjaśniam skąd te zmiany i jak co nazywać.

Historia Metro

Windows Phone 7Microsoft przedstawił Windows Phone 7 i do słownika pojęć IT weszło nowe słowo: Metro. Metro było utożsamiane z nowym wyglądem interfejsu w Windows Phone (kafelki). Ale to coś więcej, to język komunikacji z użytkownikiem. Typografia, ikony, prostota i czytelność. Kiedy poznaliśmy czym jest Metro (Metro UI) pojawił się nowy Windows 8, którego nowy interfejs graficzny jak najbardziej bazował na Metro. Ale nagle pojawił się problem, bo pewna niemiecka firma o nazwie Metro AG podniosła alarm, że im się to nie podoba, gdyż oni sami nazywają się Metro. Ktoś z Microsoft nie odrobił pracy domowej i zaczęły się problemy…

Modern UI na ratunek?

Samsung 700TMicrosoft wycofał się używania pojęcia Metro i prowadził zamiennik o nazwie Modern UI. Nazwa nie najgorsza, ale jak dla mnie znacznie gorsza od Metro, trudno. Wydawało by się, że wszystko już zostało wyprostowane lecz ludzie pogubili się i zaczęli mieć wątpliwości, bo rozpoczęło się mieszanie Metro UI z Modern UI, a do tego dochodzi Windows Store, Modern Apps… dużo różnych nowych terminów i nie wiadomo co jest czym i jak nazywać rzeczy.

Słowniczek

Poniżej nowy, aktualny słowniczek:

  • Metro – stara zabroniona nazwa określająca nowy interfejs graficzny telefonów Windows Phone oraz Windows 8. Nazwa wycofana.
  • Windows Phone – mobilny system operacyjny firmy Microsoft
  • Windows – rodzina systemów operacyjnych firmy Microsoft
  • Windows 8 – najnowsza wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft. Główna nowość to nowe menu start czyli nowy interfejs graficzny „w stylu Metro”.
  • Windows Store – sklep z aplikacjami dla systemu Windows 8
  • Windows Phone Marketplace – sklep z aplikacjami dla Windows Phone
  • Windows Phone Store – prawdobodobnie nowa nazwa sklepu z aplikacjami dla Windows Phone

Poniżej jeszcze dwa ciekawe pojęcia o aplikacjach na Windows 8 oraz aplikacjach Modern:

  • Windows Store App – pojedyncza aplikacja (standalone) dostępna poprzez Windows Store na nowy interfejs graficzny Windows 8. Nie jest zależna od żadnego serwisu czy innej platformy. (Te aplikacje wcześniej były często nazywane aplikacjami Metro.)
  • Modern App – nowoczesna aplikacja rozciągająca się na wiele platform (np. Windows 8 + Azure, Windows Phone + Azure, Windows Phone + Windows 8 itd)

Nie każda aplikacja Windows Store App jest aplikacja Modern App. Chyba ze zostanie z czasem rozbudowana na inne platformy.

To co kiedys nazywaliśmy aplikacjami Metro, teraz nazywa się Windows Store App lub aplikacja Windows Store.

Podsumowanie

Windows Store App to pojedyncza aplikacja dostepna w Windows Store.

Modern App to aplikacja czerpiąca garściami z ekosystemu Microsoft na wielu platformach.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne. Jeśli nie to proszę o komentarze lub kontakt – wspólnie dojdziemy co jest czym.

Źródło: http://www.neowin.net/news/after-metro-windows-store-apps-and-modern-apps