26. Spotkanie ŚRGM i PLSSUG Katowice

 srgm logo_laczone14_80px

W ostatni czwartek sierpnia odbyło się kolejne spotkanie Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft i Polish SQL Server User Group. Spotkanie było nieco inne niż poprzednie, a to za sprawą miejsca spotkania. Tym razem nie udało się “dogadać” z uczelniami i ostatecznie udaliśmy się do Club Garage w Katowicach. Miejsce bardzo przyjemne, aczkolwiek w mojej ocenie nie nadaje się na prowadzenie prelekcji. Jest tam zdecydowanie za głośno. Drugi problem to fakt iż od godziny 21:00 rozpoczyna sie w lokalu karaoke, z muzyką na żywo, więc już od 20:00 trwa ustawianie sprzętu, a później strojenie itd… Największym plusem jest luźna atmosfera, możliwość napicia się piwa, czy zjedzenia obiadu :).

IMG_4600 Ale mimo trudności udało się przeprowadzić spotkanie i zrealizować zaplanowane 2 sesje. Pierwszy temat przygotował zaproszony z Wrocławskiej Grupy .NET Paweł Łukasik. Paweł zaprezentował temat Programowanie równolegle jest dla każdego.

Paweł jest jednym z liderów Wroc.NET i założycielem bloga dotnetomaniak.pl. Informatyką interesuje się od najmłodszych lat, a dziś jest profesjonalnym programistą. Ponadto prowadzi własną firmę tworzącą oczywiście oprogramowanie.

Paweł z początku miał lekką tremę lecz później, gdy zaczęliśmy zadawać pytania, rozkręcił się. Sesja w mojej ocenie była bardzo ciekawa, gdyż problem zrównoleglenia naszych aplikacji to już nie przyszłość science-fiction, lecz rzeczywistość, z którą czy tego chcemy czy nie, musimy się zmierzyć. Framework 4.0 i nowe Visual Studio 2010, to pierwsze narzędzie, które pozwala na w miarę wygodne pisanie kodu, pod maszyny wielordzeniowe. Nowe IDE dostarcza też zestaw narzędzi, które pomagają analizować i debugować takie aplikacje. Nigdy wcześniej nie było to tak proste jak teraz, ale nadal należy pamiętać o tym co się dzieje “pod maską”.

IMG_4610Po przerwie przyszedł czas na występ Daniela Dudka. Daniel pokazał nam temat, który wcześniej wdziałem we Wrocławiu: Rozpocznij przygodę z Windows Phone 7 oczami programisty Windows Mobile. Sylwetki Daniela nie trzeba przedstawiać, gdyż już nie raz występował jako prelegent. Wspomnę tylko, że aktualnie Daniel pracuje w firmie Kroll, pomaga mi przy organizacji konferencji Silesian Code Camp, a w październiku na MTS 2010 jest ekspertem (ATE – Ask the Expert) Windows Phone/Mobile.

Daniel podczas swojej krótkiej sesji, w tempie ekspresowym wyjaśnił, że Windows Phone 7 to zupełnie nowa platforma (silverlight). Pokazał nowe komponenty (panorama), dlaczego stare aplikacje napisane pod Windows Mobile nie są kompatybilne i jak wygląda nowy sposób dystrybucji aplikacji (market). Podobała mi się swoboda prowadzenia, pewność siebie i treściwe przekazanie wiedzy. Szkoda, że czas (karaoke) nas goniło. Mam nadzieję, że wraz z pojawieniem się oficjalnej wersji narzędzi dla programistów Windows Phone 7, Daniel przygotuje kolejne sesje.

Na koniec rozlosowaliśmy przygotowane przez sponsorów licencje (Devexpress, JetBrains, Windows 7).

Reklamy