25. Spotkanie ŚRGM i PLSSUG Katowice

Wow. Muszę zacząć od tego, że było to największe spotkanie grupy. Zarejestrowało się, aż 62 osób, a przyszło 56. Frekwencja bardzo mnie ucieszyła, ale nie koniecznie zaskoczyła.  Pierwszy raz zrobiłem tak, że na stronie spotkania oraz w mailingach umieściłem informację, o nagrodach, które zostaną rozlosowane wśród uczestników (w szczególności pełna wersja Visual Studio 2010 Ultimate oraz Windows 7 Ultimate). Momentalnie poszła fala i masa ludzi zaczęła się rejestrować na spotkanie. Bardzo dużo nowych osób założyło konta na ms-group i dołączyło się do grupy. Z jednej strony smutno obserwować to, kto chodzi na spotkania dla tematów, dla ludzi, a kto po nagrody. Z drugiej strony dotarliśmy do nowych ludzi. Z trzeciej strony mogę się mylić, bo równie dobrze nazwiska prelegentów i dobra reklama mogły mieć silny wpływ na zainteresowanie spotkaniem.

 

Wojtek_500Wstęp poprowadziłem ja. Było sporo rzeczy do pokazania, przypomnienia i ogłoszenia. Niestety zabrakło mi czasu, więc nie udało się wszystkiego przekazać. Zwłaszcza temat migracji z ms-groups.pl na wss.pl/codeguru.pl. Po długim wstępie przeszliśmy do dania głównego i pierwszej sesji.

 

Pawel_500Z Warszawy przejechał do nas  Paweł Lipiński, który jest specjalistą metodyki Agile. Temat, który przygotował to Agile Software Developlent, czyli jak tworzyć sprawnie oprogramowanie. Paweł jest programistą, architektem i trenerem zespołów. Pracuje w firmie Pragmatists (jest jej właścicielem). Posiada certyfikat Certified Scrum Practitioner oraz liczne certyfikaty techniczne związane z platformą Java/JEE.

Wcześniej byłem już na jednej czy dwóch sesjach o Agile/Scrum. Paweł równie fajnie jak inni poprowadził temat i po raz kolejny zaszczepił we mnie chęć pracy w zespole, który stosuje Agile. Nie każdy ze słuchaczy podzielał zdanie prelegenta i nawet nawiązała się dyskusja z publicznością.  Niestety nie wystarczyło nam czasu na wszystkie szczegóły metodyki, a uczestnicy mieli mnóstwo  pytań do Pawła, więc na przerwie został otoczony zainteresowanymi.

 

Szymon_500Po krótkiej 10 minutowej przerwie przyszedł czas na kolejną sesją. Szymon Pobiega przedstawił temat Domain Driven Development, czyli programowanie przez modelowanie. Szymon przyjechał do nas z Krakowa (Krakowska Grupa Developerów .NET). Programować zaczął mniej więcej 5 lat temu, szybko stał się profesjonalistą, a w tej chwili jest architektem. Na drodze swojej kariery próbował też swoich sił jako tech lead, lider zespołu i trener.

Sesji Szymona niestety nie mogłem zobaczyć w całości, ze względu na obowiązki wokoło organizacji spotkania. Ale nic straconego, bo obie sesje zostały nagrane.

 

Na zakończenie rozlosowaliśmy jak zwykle nagrody. Wcześniej wspomniałem, że mieliśmy do rozlosowania Visual Studio 2010 Ultimate. Tak na prawdę była to subskrypcja MSDN z m.in. Visual Studio. Dlatego aby nagroda nie trafiła do przypadkowej osoby, która by nie wiedziała co z nią zrobić, postanowiliśmy przygotować mini konkurs. 10 pytań z zagadnień .NET 4.0, C# oraz o nowych produktach firmy Microsoft. Zwycięzcą został Mirosław Pragłowski, lider Wrocławskiej Grupy .NET. Gratulacje. Później udaliśmy się do Club Garage na małe after party, ale to już inna historia :).

Podsumowując. Spotkanie bardzo udane. Bardzo wysoka frekwencja, bardzo dobrzy prelegenci, wysokie noty w ankietach, dobra lokalizacja, ostry networking, uśmiechnięte twarze i udane after party. Czego chcieć więcej?