23. Spotkanie ŚRGM i PLSSUG Katowice

srgm logo_laczone14_80px

Zmiany na górze

Od około pół roku zrobiło się małe zamieszanie w sferze prowadzenia ŚRGM. Daniel Dudek (lider) przebywał w Austrii i większość obowiązków pełnił w tym czasie Tomek Wiśniewski. Od jakiegoś czasu jawnie był poszukiwany nowy lider. Dlaczego w ogóle o tym piszę? Ponieważ jest mi niezwykle miło ogłosić, iż zostałem nowym liderem Śląskiej regionalnej Grupy Microsoft! Tak, podjąłem się tego wyzwania. Na szczęście nie będę sam. Daniel akurat wraca do polski i wróci do prowadzenia grupy. Ale to nie koniec. Na wezwanie odpowiedział jeszcze Dawid Wachowiak, który został trzecim liderem. A więc ŚRGM ma trzech liderów. Dużo? Jak na największą grupę w Polsce to nie wydaje mi się. Tym bardziej, że zarówno ja jak i Dawid musimy dopiero “wejść w swoje role.

Inne nowinki

We wstępie, którego część mogłem poprowadzić pojawiły się takie informacje jak:

  • Domena – grupa posiada wlasny adres w sieci: http://srgm.pl (obecnie przekierowuje na http://ms-groups.pl/slaskagrupa)
  • Twitter – założyłem grupie konto na twitterze. Można nas śledzić na: http://twitter.com/srgm_pl
  • Visual Studio 2010 community Launch – Przygotowujemy się do konferencji (jednej z wielu w całej Polsce poświeconej nowej wersji VS)
  • C2C – Przypomnienie, że konferencja Communities 2 Communities odbędzie się już 17 kwietnia (http://c2c.org.pl)

Marcin Najder – Rx Framework

Jako pierwszy wystąpił Marcina Najder z Wrocławia (Wrocławska Grupa .NET). Bardzo lubię sesję Marcina. Specyficzny sposób opowiadania, odrobina dobrego humoru i przede wszystkim fachowa, techniczna wiedza sprawiają, że słuchanie wykładu to czysta przyjemność. Marcin pracuje w firmie Comarch gdzie jest architektem. Temat, który przygotował to "Reactive Framework”. Reaktywne programowanie (bo o tym mowa) polega na tym, program reagował na zdarzenia, dane z zewnątrz. Mając do dyspozycji “obserwery”, podpinamy je pod np. źródło danych, pod zdarzenie, i reagujemy tylko wtedy gdy np. dane do nas przyjdą.

Damian Widera – Zabawy z indeksami

Świetna sesja dla codziennych i niecodziennych użytkowników baz danych o podstawach SQL. Indeksy – niby każdy wie o co chodzi, ale jak przychodzi co do czego to nikt nie wie dlaczego zapytania wykonują się po 10 minut. Damian w prosty sposób wyjaśnił o co chodzi, kiedy używać i dlaczego, no i jakie mogą być korzyści. Temat był na tyle ciekawe, że poza żywą dyskusją padały pytania czy będzie jeszcze kiedyś 2 część.