17. Spotkanie ŚRGM i PLSSUG Katowice (Glenn Block Tour)

logo_laczone14W miniony piątek odbyło się 17. Spotkanie Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft oraz Polish SQL Server User Group. Tym razem spotkaliśmy się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. A wszystko to przez jednego typa z Microsoft w Redmont 😉

 

GlennBlockTourButtonGlenn Block jest pracownikiem Microsoft w Redmont. Aktualnie pracuje jako .NET FX Program Manager, a wcześniej był w Patterns and Practices (tak, tam gdzie ściany się przesuwają i się po nich pisze). Jego pobyt w polsce “nosił nazwę” Glenn Block Tour, w ramach którego odwiedzał każdego dnia jedno miasto (jedną grupę). Ostatni dzień był przeznaczony dla nas, dla Katowich, ale spotkanie jak wcześniej wspomniałem odbyło się w Gliwicach.

 

Sesja była jedna, ale za to jaka. Prowadził ją oczwiście Glenn. Temat jaki zapodał to Building openly extensible applications in .NET 4.0. W .NET 4.0 będzie dostępny Managed Extensibility Framework (ale już dzisiaj można go pobrać z CodePlex’a). Problem, jaki inżynierowie w Microsoft starają się rozwiązać polega na tym, że dzisiaj z badań wynika, iż 80% czasu poświęca się na utrzymanie napisanego już kody, a tylko 20% na tworzenie nowej funkcjonalności. Celem jest stworzenie technologi i narzędzi aby odwrócić te proporcje. Idea mówi, żeby pisać moduły na kształt klocków Lego. W każdej chwili można by wyjąć dowolny klocek i zastąpić go innym, a całość będzie dalej spójna. Sesja trwała około 2 godzin. Tak akurat.

Glenn prowadził bardzo fajnie. Dobry kontakt, świetna merytoryka. Z odpowiedziami na pytania też nie było problemów. Jak materiał video z sesji będzie dostępny na stronie grupy, na pewno do niego sięgnę, bo nie ukrywam, że nie wszystko złapałem.

A zaraz po spotkaniu zrobiliśmy jeszcze małe after-party. Razem z Glenem, Tomkiem i Danielem skoczyliśmy do Cinema-City w Forum na “Transformers – Revenge of the Fallen”. Była też okazja, żęby sobie chwile porozmawiać z Glennem. Szkoda, że więcej osób się nie zdecydowało na wspólne wyjście.